• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/CyberEnerji/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905379347060
  • https://twitter.com/cyberenerji
  • https://www.instagram.com/cyber_enerji/
  • https://www.youtube.com/channel/UCfp7dr10tz0K8vqM6uPHX1w
Üyelik Girişi
Videolar

Az Yakıtla Çok km Yapmanın Yolları

Benzin fiyatları gün geçtikçe artıyor. 2001 yılında 1 litre benzin ortalama 1 TL iken bu yıl bu rakam 6 liranın üzerinde. Bu durum  araç sahiplerini yakıt tüketimi konusunda dikkatli olmaya mecbur kılıyor. Yakıt tüketimini en aza indirmek için, öncelikle aracın sağlıklı çalıştığından emin olmak gerekir. Yılın bu zamanlarında aracınıza bahar bakımı yaptırmayı unutmayın. Bakımları düzenli yapılmış bir aracın yakıt tüketimi de makul düzeyde olacaktır.

Aracınızın fazla yakıt tüketip tüketmediğini anlamak için şunları kontrol edin:
 
-Motor çekişinde azalma var mı?
-Egzozdan gelen sürekli bir ses var mı?
-Soğukken kolay çalışan motor, sıcakken geç mi çalışıyor?
-Egzozdan gelen gaz koku yapıyor mu?
 
Eğer aracınızda bu gibi sorunlar yaşıyorsanız, aracınız fazla yakıt tüketiyor demektir. Buna araçtan kaynaklanan kusurlar da sebep olabilir, siz de olabilirsiniz. Araçtan kaynaklanan sorunları servis bakımı ile gidermeniz mümkün. 
 
Peki sürücü kaynaklı kusurların nasıl giderileceğini biliyor musunuz? İşte aracınızın yakıt tüketimini azaltmak için, sizin yapabilecekleriniz:

 

Doğru Yakıt Seçimi

 
Araç alırken, kullanım şeklinizi göz önünde bulundurun. Hızlı mı sürüyorsunuz yavaş mı, çok yük taşıyor musunuz, her gün kullanacağınız yol düz mü yoksa yokuş mu, aracınızı uzun yolda mı kullanacaksınız? Doğru yakıt seçimi, doğru yakıt tüketimidemektir. 
 

Aracınızı Devrinde Kullanın

 
Aracın yüksek devirde kullanılması, benzin tüketimini arttırır. Bisiklet kullanmak gibi düşünün: Düşük vitesten sonra aniden yüksek vitese geçiş yaptığınızda, ayağınız aynı pedalı çevirse de sürüş daha yavaş ve zor olur. Oysa temponuz yüksek vitese geçebileceğiniz bir hıza geldiğinde vites değiştirirseniz zorlanmazsınız. Bu durum aracınızda da aynı şekildedir. Eğer aracınızın devri, vites değiştirmeye hazır değilse veya o an bulunduğunuz vites için yüksekse, motorunuz zorlanacaktır ve bu da fazla yakıt tüketimine sebep olacaktır.
 

Rampalarda Benzin Tüketimine Dikkat!

 
Uzun rampalardan mümkün olduğunca kısa sürede geçmeye çalışın. Rampalarda yakıt tüketimi maksimuma çıkacağından, fazladan her saniye sizin için fazladan benzin tüketimi anlamına gelir. 
 

Camları Kapatın

 
Bilinenin aksine yakıt tüketimini artıran klima değil, açık camlı araç ile yolculuk etmektir. Camlarınız kapalı olsun! Aksi takdirde aracınız, içeri giren rüzgarı keserek adeta paraşüt görevi görecektir. Aracınızın arkasında bir paraşüt olsaydı, hızınızı ne kadar yavaşlatırdı düşünün. Bu yüzden, özellikle yüksek hızda sürerken camı açmak yerine klima kullanmayı tercih edin. Buradaki önemli nokta, aracın hızı. Eğer hızınız 75 km/s ve üzerindeyse klimayı açmanız, değilse camları açmanız daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.
 

Klima Kullanırken Yakıt Harcamayın

 
Eğer klimayı kullanacaksanız, aracı önceden havalandırmış olun. Klima, kullanıma göre %30 oranında daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. İçerideki çok sıcak havayı soğutmasındansa; havalandırılmış, serinletilmiş bir arabayı soğutmaya çalışması, klimanın daha az çalışmasını sağlayacağından yakıt tasarrufunu da beraberinde getirecektir.
 

Aksesuarlar

 
Aracınıza sonradan ekleteceğiniz spoiler gibi aksesuar ve parçalar, rüzgara direnç göstereceğinden aracın hızını kesecektir. Bu da hızlanmak için gaza daha fazla basmanız, yani daha fazla yakıt tüketmeniz demektir. 
 

Aydınlatma Araçları Gerekli mi? 

 
Çok ihtiyaç duymadıkça aydınlatma araçlarını kullanmayın. Çünkü şarj dinamosu, aydınlanma için kullanacağınız elektriği motordan alıyor. Motora ek yük bindirmeniz, yakıt tüketimini etkileyecektir.
 

Yokuşta Boşa Almayın

 
Yokuş aşağı inerken vitesi boşa atmayın. Özellikle yeni nesil araçlarda, yakıt kesme adıyla da bilinen cut-off teknolojisi sayesinde yokuş aşağı inerken yakıt tüketimi en aza düşürülür. Vitesi boşa atmanız, frenleme mesafenizi uzatacağından daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.

Yüksek Hız Yapmayın

 
Aracınızı yüksek hızlarda sürmemeye özen gösterin. Kalkış yaparken gaza çok yüklenmektense, debriyaj kavrama noktasına geldiğinde hafifçe gaza basarak kalkmak size %20 gibi bir yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Aynı şekilde hızlanacağınız zaman da gaza aniden basmaktansa yavaşça basarak hızlanmak, yakıt tüketiminizi azaltacaktır. Gaz ve freni sertçe kullanmayın. 
 

Lastikler

 
Lastiklerinize dikkat edin! Lastik basıncını düzenli olarak kontrol edin. Bir topu kumda mı daha rahat yuvarlayabilirsiniz, betonda mı? Lastiğinizin içindeki hava az ise, yüzeyi kum gibi yumuşak olacağından yuvarlanma da zor olacaktır. Lastiğinizin havasının, fabrikanın verdiği oranlarda olmasına özen gösterin. Ayrıca lastiklerinizi, mevsimine göre değiştirmeyi de unutmayın.
 

Yolu Uzatmayın!

 
Olabildiğince düz gitmeye çalışın. Trafik sıkıştığında, kendimizi psikolojik olarak rahatlatmak için, sürekli boşalan şeride geçerek hareket halinde olmaya çalışırız. Oysa zigzaglar yolu uzatacağından daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Bu yüzden, yolda direksiyonu ne kadar az hareket ettirirseniz, o kadar az yakıt tüketirsiniz.
 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret608750
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Hava Durumu
Takvim
Saat