• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/CyberEnerji/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905379347060
  • https://twitter.com/cyberenerji
  • https://www.instagram.com/cyber_enerji/
  • https://www.youtube.com/channel/UCfp7dr10tz0K8vqM6uPHX1w
Üyelik Girişi
Videolar

orkide

Keiki Nedir ?

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Keiki nedir?
 
 
    Orkide dünyasında bebek orkide bitkisi anlamına gelir. Keiki, bir orkide bitkisinin sapı veya kamışındaki bir düğümden büyüyen orijinal bitkinin tam bir kopyası yavrudur. En tipik olarak orkidelerin Dendrobium, Epidendrum, Phalaenopsis cinslerinde bulunurlar. Keiki, diğer orkide türleri ve kaktüsler üzerinde de oluşur, ancak daha az yaygındır. Bir orkide üzerinde bir keiki oluştuğunda, ana bitki üzerinde bırakılabilir ve genellikle hala bağlıyken başka bir çiçekli bitkiye dönüşecektir. Veya bitki çıkarılabilir ve tek bir bitkiye çoğaltılabilir. Yeni bir bitkiye başlamak, koleksiyonunuza eklemenin veya sevdiğiniz bir orkideyi bir arkadaşınızla paylaşmanın kolay bir yolu olabilir. Sadece birkaç basit adım atıyor.

 

Keiki nasıl oluşur?

 

Orkide bitkinizin keiki üretip üretmeyeceğini veya nerede üreteceğini kesin olarak bilmenin bir yolu yoktur. Düğümde bir büyüme hormonu birikimi olduğunda olur. Düğümler, boğumlarda sivri uçlu küçük tümseklerdir. Bir keiki'nin büyümesini teşvik etmek için düğümlere KEIKI macun  uygulayabilirsiniz. Bu ürünler, büyümeyi teşvik etmek ve yeni dokunun hücre bölünmesini teşvik etmek için sentetik Sitokin, Kinetin, Oksin ve bitki vitaminleri içerir. Kesinlikle çoğaltmak istediğiniz belirli bir örneğiniz varsa, yatırıma değer olabilir. Pek çok Phalaenopsis türü keiki üretiminde çok etkilidir..

 

 

Neden farklı KEIKI Macun türleri var?


Her bitkinin kendine özgü büyüme koşulları vardır. Orkideler çok talepkar bitkilerdir ve büyümek ve sağlıklı keiki üretmek için mükemmel sıcaklık, nem ve ışık koşullarına sahip olmaları gerekir. Tam olarak bu koşullara sahip olduğunuz için şanslıysanız veya bitkilerinizi bir serada yetiştiriyorsanız, bitkinizin keiki üretmesi için ihtiyacınız olan tek şey biraz ikna etmektir. Bu, en hafif keiki macunu olan KEIKI macun standart yeterli olacaktır.. Bitkinizi nazikçe keiki yapmaya ikna edecektir. Ancak, yetiştirme koşullarınız daha az uygun ise , KEIKI macun Plus'ın eklenmiş İndol Asetik Asit ile artırılmış gücüne ihtiyacınız vardır. Tesisinizin keiki üretmesi için ek güç sağlayacaktır. Orkidenizi evinizde ideal nem ve ışık olmadan yetiştirmeniz gibi yetiştirme koşullarınızın ideal olmadığı durumlarda, KEIKI Paste Extreme'in gelişmiş  gücüne ihtiyacınız vardır. Bu, orkide bakım cephanenizdeki mutlak araçtır. İki aktif bitki hormonu, Indol Asetik Asit ve vitaminler ile güzel bitkilerden güçlü keiki oluşturmak için mutlak macundur.

 

 

 

6BAP*

Kinetin*

IAA*

Thiamine HCl

Cinnamic Acid

 

KEIKI maccun standart

Evet

hayır

hayır

hayır

Evet

 

KEIKI macun Plus

Evet

hayır

Evet

Evet

Evet

 

KEIKI Paste Extrem

Evet

Evet

Evet

Evet

Evet

 

6BAP* =  6-Benzylaminopurine (Cytokinin or Cytokine)

Kinetin* = 6-Furfurylaminopurine (Kinetin)

IAA* = Indole Acetic Acid (IAA)

 

 

Keiki'yi Ayırma

Bitkinizde bir keiki oluşmaya başladığında artık bekleme oyununu oynayacaksınız. Sabır şarttır. Keiki'nizi çok erken çıkarırsanız, nakilden sağ çıkmak ve kendisini ayrı bir bitki olarak kurmak için ihtiyaç duyduğu sağlıklı başlangıca sahip olmayacaktır. Keiki'yi çıkarmadan önce, en az 5 cm  uzunluğunda birkaç kökü olmalıdır. Ayrıca birkaç küçük yaprağı olmalıdır. Yavruyu kesmeden önce hem yaprakların hem de köklerin mevcut olduğundan emin olun. Keiki'niz uygun boyuta geldiğinde onu saptan ayırabilirsiniz. Ana bitkiye veya keikiye herhangi bir hastalık bulaştırmamak için kesme aletinizi sterilize ettiğinizden emin olun. Aletleriniz sterilize edildikten sonra,  keiki'nin 5cm  yukarısından kesin. Ardından, keikiyi saptan keiki'nin 5cm altında kesin, hassas, yeni köklerden uzak durduğunuzdan emin olun. Önlem olarak hem ana bitki hem de keiki üzerindeki kesik alanlara fungisit uygulamak isteyebilirsiniz. Tarçın, etkili bir doğal fungisit olarak çalışır ve Sinamik asit, KEIKI macun ürünlerimizde varsayılan bir bileşendir.

     

 

Keiki'nizi Saksılama

 

Artık keiki'nizi saklamaya hazırsınız. Bir yıllık büyümeye izin verecek kadar büyük olacak bir saksı kullanmaklısınız. 10cm   saksı  idealdir. Sphagnum yosunu, orkide keiki için saksı ortamı olarak bir seçenektir. Diğer seçenekler arasında özellikle orkideler, ağaç kabuğu, mantar ve turba yosunu için özel bir ticari saksı karışımı yer alır. Yosun kullanıyorsanız, yosunun önceden nemli olduğundan emin olun. Sonra saksının  dibine biraz yosun koyun. Ardından, keiki'nin ilk birkaç yaprağının alt kısmının saksının üst kısmıyla hizalandığından emin olmak için ölçün. Dipte doğru    miktarda yosun olduğunda, keiki'nin etrafına saksının boyutundan biraz daha büyük bir yosun topu sarın. Sonra keiki iyi desteklenecek ve devrilmeyecek şekilde yosunu sıkıcasaksıya koyun. Yeni saksıya aldığınız keiki'yi etiketlemeyi unutmamak da önemlidir. Cinsini ve türünü ve ekildiği tarihi eklediğinizden emin olun. Bu, tüm keikilerinizi ve ilerlemelerini takip etmenize yardımcı olacaktır. Onu başkasına vermeyi seçerseniz, bu aynı zamanda alıcıların yeni orkidelerine nasıl düzgün bakacaklarını bilmelerine de yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

     

 

 

Saksı Çeşitleri


Farklı saksı türlerinin çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. Kil kaplar, büyüyen ortamın hızla kurumasını sağlayarak kök çürümesini önler. Ayrıca daha ağır orkideler için stabilite sağlarlar. Şeffaf, plastik kaplar, saksının içindekileri görmenizi sağlar. Bu şekilde saksıdaki nem seviyesini ve köklerin sağlığını izleyebilirsiniz. Ayrıca köklerin şeffaf saksılar aracılığıyla fotosentez yaparak orkidenin genel sağlığını iyileştirebileceğine inanılmaktadır. Hangi saksı veya saksı malzemesini seçerseniz seçin, iyi bir drenaja izin verdiğinden emin olun ve nem seviyelerini yakından takip edin. Başlangıçta seçtiğiniz saksı işe yaramıyorsa, yeni orkidenizi başka bir saksıya koyun.

Gübreleme

Artık keiki'nizin yeni bir evi olduğuna göre, saksıda iyice yerleşene kadar onu gübrelemek için beklemelisiniz. Gübreyi çok erken eklerseniz, zaten travmatik olan bir hareketin ardından keiki şoka girebilir. Yapraklar biraz büyüdüğünde, keiki'nin mutlu olduğunu ve yeni yuvasına yerleştiğini anlayacaksınız. Ardından, orkideler için özel olarak formüle edilmiş gübre ekleyebilirsiniz. Her zaman etiketleri okuduğunuzdan ve gübre üzerindeki talimatları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun.

Işık

Keiki'nizi çok fazla doğrudan ışığa maruz bırakmamaya da dikkat etmelisiniz. Çok fazla doğrudan güneş ışığı, başarılı bir nakil geçirmenizi engelleyebilir. Keiki kabına girdikten sonra, onu yavaş yavaş parlak ışığa maruz bırakın, ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Keiki büyüme göstermeye başladığında, mutlu bir şekilde büyüyene ve ana bitkisi ile aynı miktarda ışık alana kadar ışık miktarını her seferinde bir miktar  artırın. Asla - ASLA bir Orkideyi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Çoğu Orkide türü güneş yanıklarına maruz kalır ve ölür.

Büyüme

Keiki'nizin kendi saksısında olgun bir çiçek boyutuna ulaşması muhtemelen yaklaşık iki yıl alacaktır. Ana bitkiye eklendiğinde bu daha hızlı gerçekleşir. Keiki'yi ana bitkiye bağlı bırakırsanız, hem kendisi hem de keiki için besin sağladığı için ana bitkiyi düzenli olarak gübre ile beslediğinizden emin olun.

 

 

 

 

Hatırlanması Gereken İpuçları

Sabır ve özenle en sevdiğiniz Phalaenopsis, Dendrobium veya Epidendrum'un bir kopyasına sahip olabilirsiniz. Sadece birkaç çok önemli şeyi aklınızda bulundurun:

Ana bitkiden çıkarmadan önce Keiki'nin en az 5 veya 8 cm lik kök ve birkaç yaprak büyütmesine izin verin. Her ikisine de sahip olmalı.
Kesme aletlerinizi sterilize edin ve anneyi ve keikiyi hastalıktan uzak tutmak için mantar ilacı uygulayın.
Keiki'yi bir yıllık büyümeye izin verecek küçük bir saksıya koyun.
Uygun drenaja izin verecek bir saksı ve saksı ortamı kullanın.
Keiki iyice yerleştiğine dair işaretler gösterene kadar ilk önce yavaşça gübreleyin.
Nemi daima dikkatle izleyin. Orkidenin çok ıslak veya çok kuru olmasına izin vermeyin.

 

     

 

 

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret608660
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Hava Durumu
Takvim
Saat